Podle zákona o ochraně ovzduší začne od 01.09.2024 platit zákaz provozovat kotle na tuhá paliva v objektech určených k bydlení (rodinné domy, bytové domy, stavby pro rodinnou rekreaci), které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5.
Jedná se o kotle na tuhá paliva 1. a 2. třídy (nejčastěji to jsou kotle na uhlí, případně dřevo), kotle vyrobené před rokem 2000, kdy se třídy ještě nestanovovaly a nestandardní kotle vyrobené svépomocí nebo upravené.
Kotle se rozdělují do 5 emisních tříd podle množství škodlivin v emisích. Čím vyšší emisní třída, tím méně škodlivin kotel vypouští.
Nepodaří-li se emisní třídu zjistit, s velkou pravděpodobností půjde o model staršího data, uvedený do prodeje ještě před rokem 2000. Výměna kotle vás tak nemine. To znamená, že používání všech ostatních kotlů, které nespadají alespoň do 3. emisní třídy, bude oficiálně zakázáno. Konkrétně již nebude možné provozovat staré spalovací stacionární zdroje, jejichž prostřednictvím se ohřívá voda pro teplovodní soustavu ústředního vytápění.
Pokud budete mít kotel v rozporu se zákonem o ochraně ovzduší, to znamená, že do 31. srpna 2024 (včetně) nevyměníte kotel na tuhá paliva za kotel 3. třídy a vyšší, můžete dostat opakovanou pokutu až do výše 50 000 Kč.
Podle zákona o ochraně ovzduší musíte nechat zkontrolovat svůj kotel nejméně jednou za tři roky. Seznam osob odborně způsobilých k provedení pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotlů je uveden v databázi Ministerstva životního prostředí ČR (https://ipo.mzp.cz/). Pokud to neuděláte, můžete za tento přestupek dostat pokutu až 20 000 Kč.
Pokud se bude z nějakého komína smradlavě kouřit, je pravděpodobné, že na domácnost upozorní sousedi. V krajním případě budou kontroloři chodit i do domácností. Zákon jim to umožňuje. Stačí, aby obecní úřad obce s rozšířenou působností (takzvané trojkové obce) obdržel stížnost na příliš tmavý kouř z komína.
Úředníci odborů životního prostředí pak zpravidla chtějí vidět protokol o revizní kontrole kotle, který nesmí být starší tří let. Když ho provozovatel kotle nemá, tak úřad pak majitele domu obešle dopisem, kde ho na porušování zákona upozorní. Pokud se stížnost opakuje, má už úřad pravomoc vstoupit do obydlí. Neumožnění této kontroly znamená pokutu do 50 tisíc korun, tedy stejnou částku, jako by kontrola zjistila pochybení.
Na výměnu nevyhovujícího kotle lze za splněných podmínek využít finanční podporu z dotací:
Další informace:
Obecní úřad Kujavy
Kujavy č.p. 86
742 45 Kujavy
Česká republika (CZ)